12 kwietnia 2026
KSeF obowiązkowy od kwietnia 2026 - co to oznacza dla Twojego e-commerce?
KSeF - co to jest i dlaczego musisz się przygotować
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to centralny rejestr faktur ustrukturyzowanych prowadzony przez Ministerstwo Finansów. Od 1 kwietnia 2026 wystawianie faktur przez KSeF jest obowiązkowe dla wszystkich firm w Polsce.
W praktyce oznacza to, że każda faktura sprzedaży musi trafić do KSeF w formacie XML (schemat FA(3)) zanim zostanie uznana za wystawioną. Koniec z PDF-ami jako dokumentami źródłowymi - PDF staje się jedynie wizualizacją faktury, która formalnie istnieje tylko w KSeF.
Co to zmienia w codziennej obsłudze e-commerce?
Dla sklepów internetowych zmiana jest fundamentalna. Oto najważniejsze konsekwencje:
1. Faktury sprzedaży muszą przechodzić przez KSeF
Jeśli wystawiasz faktury automatycznie (np. przez Fakturownię, inFakt czy Sellasist) - Twój system musi być zintegrowany z KSeF. Większość popularnych programów do fakturowania już to obsługuje, ale warto sprawdzić czy integracja jest aktywna i poprawnie skonfigurowana.
2. Faktury zakupowe od dostawców przychodzą przez KSeF
To zmiana, która najbardziej wpływa na operacje magazynowe. Zamiast otrzymywać faktury mailem jako PDF czy XLSX, dostawcy wystawiają je w KSeF. Dla firm, które automatyzują import faktur zakupowych do swoich systemów (np. BaseLinker), oznacza to konieczność budowy parserów XML KSeF zamiast dotychczasowych parserów PDF.
Z mojego doświadczenia przy wdrażaniu parserów faktur: przejście na XML KSeF jest paradoksalnie łatwiejsze niż parsowanie PDF-ów. Format XML jest ustandaryzowany - ten sam schemat FA(3) dla każdego dostawcy. Jeden uniwersalny parser może obsłużyć wszystkich, podczas gdy wcześniej każdy dostawca wymagał osobnego parsera dostosowanego do jego układu PDF.
3. Kontrola w czasie rzeczywistym
KSeF daje firmie dostęp do wszystkich wystawionych i otrzymanych faktur w jednym miejscu. To ułatwia kontrolę kosztów, weryfikację dostawców i automatyczne księgowanie. Z drugiej strony - Urząd Skarbowy też widzi wszystko w czasie rzeczywistym.
Jak się przygotować? Praktyczny checklist
Na podstawie wdrożeń, które przeprowadziłem u swoich klientów, przygotowałem listę kroków:
Krok 1: Sprawdź integrację programu do fakturowania Zaloguj się do Fakturowni, inFaktu, Sellasist lub innego systemu i sprawdź czy masz aktywną integrację z KSeF. Jeśli nie - skonfiguruj token KSeF w ustawieniach.
Krok 2: Przetestuj wystawienie faktury Wystaw fakturę testową i sprawdź czy trafiła do KSeF. Czas przetwarzania to zazwyczaj kilka sekund, ale bywa że sięga kilku minut. Upewnij się, że Twój system obsługuje asynchroniczność KSeF (wysłanie → oczekiwanie na UPO → potwierdzenie).
Krok 3: Zidentyfikuj faktury zakupowe Zrób listę dostawców, od których otrzymujesz faktury. Sprawdź, czy Twoje systemy (BaseLinker, ERP, arkusze) potrafią pobierać i parsować faktury z KSeF.
Krok 4: Zaplanuj automatyzację Jeśli ręcznie przepisujesz dane z faktur dostawców do systemu magazynowego - to idealny moment na automatyzację. Parser XML KSeF + integracja z BaseLinker czy Sellasist eliminuje tę pracę całkowicie.
Najczęstsze obawy - i dlaczego nie trzeba panikować
“Mój system nie obsługuje KSeF” - Większość popularnych programów do fakturowania (Fakturownia, inFakt, wFirma, Sellasist) ma wbudowaną integrację z KSeF. Wystarczy ją aktywować.
“Będę musiał zmieniać cały proces” - Nie. Jeśli Twoje faktury wystawiają się automatycznie, jedyna zmiana to dodanie kroku wysyłki do KSeF. Reszta procesu (pakowanie, wysyłka, obsługa zamówień) pozostaje bez zmian.
“To skomplikowane technicznie” - Format XML KSeF jest dobrze udokumentowany i ustandaryzowany. Integracja to kwestia konfiguracji tokenu i ustawienia odpowiednich automatyzacji.
Podsumowanie
KSeF to największa zmiana w polskim fakturowaniu od lat. Dla firm e-commerce, które już korzystają z automatyzacji, przejście będzie stosunkowo bezbolesne. Dla tych, które nadal wystawiają faktury ręcznie lub otrzymują je mailem - to sygnał, że czas zainwestować w automatyzację.
Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu swojego e-commerce do KSeF - [https://optymo.pl/kontakt/](skontaktuj się ze mną). Pomagam firmom wdrażać integracje z KSeF, automatyzować parsowanie faktur zakupowych i konfigurować systemy tak, żeby przejście było bezproblemowe.
Potrzebujesz pomocy z automatyzacją?
Bezpłatny audyt Twojego e-commerce - pokażę gdzie tracisz czas.
Umów bezpłatny audyt